• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İfm

İndüktif sensörler

İndüktif yaklaşım anahtarları bu günlerde endüstriyel uygulamalarda vazgeçilmez olmuşlardır. Mekanik anahtarlarla karşılaştırıldıklarında en ideal koşulları sunarlar: hiç bir aşınmasız ve yıpranmasız dokunmadan çalışma, yüksek anahtarlama frekansı ve doğruluğu. Ek olarak vibrasyon, toz ve nemden etkilenmezler. İndüktif sensörler bütün metalleri dokunmadan algılar.

Kapasitif sensörler

Kapasitif yaklaşım anahtarları ayrım yapmadan tüm malzemeleri algılayabilen bir sensör çeşididir. İndüktif yaklaşım anahtarların tersine bu anahtarlar sadece metali değil metal olmayan cisimleri de algılayabilirler. Tipik uygulamalar ahşap, kağıt, cam, plastik, gıda ve kimya endüstrilerindedir.

Manyetik sensörler

Manyetik anahtarlar pozisyon belirlemede temas etmeden ve zorlanmadan çalışırlar. İndüktif anahtarların algılama mesafesini aşan uygulamalarda kullanılırlar. Manyetik alan, ferro manyetik olmayan bütün malzemelerin içinden geçebilir, sensörler ferro manyetik olmayan metal duvarın arkasından mıknatısı algılayabilir, örneğin paslanmaz çelik, alüminyum, plastik veya tahta.

Silindir sensörleri

Dokunmadan algılayan sensörler Reed-anahtarlara göre aşınmasız, çok daha uzun ömürlü ve başarılıdır. Tamir ve bakım süreleri gözönüne alındığında daha ucuzdur.

Genel uygulamalar için kırmızı ışıklı ve kızılötesi fotoelektrik sensörler

Fotoeletrik sensörler cisimlerin pozisyonlarının dokunmadan güvenli ve kesin bir biçimde algılanması gerektiğinde kullanılırlar. Algılanan cismin malzemesi önemli değildir. Yaklaşım ananahtarları ile karşılaştırıldığında fotoelektrik sensörler çok uzun algılama mesafesine sahiptir.

Fotoelektrik çatal sensörler / açılı sensörler

Kaşılıklı sensörler vericisi ve alıcısı birbirlerine bakacak şekilde karşılıklı olarak aynı gövdeye yerleştirilmiş durumdadır. Her iki bileşende çatal veya açılı sensörün sabit paçalarıdır, örneğin. birbirlerine doğru hizalanmalarına gerek yoktur. 
Eğer bir nesne algılama bölgesine girerse, ışık demeti kesintiye uğrar ve bir çıkış sinyali oluşturulur. Optik çatal ve açılı sensörler ince bir ışık demeti kullanırlar ve bu nedenle küçük cisimlerin algılanması için uygundur.

Lazer sensörler / mesafe ölçüm sensörleri

Lazer sistemler küçük cisimlerin algılanmasında veya kesin konumlama gerektiğinde kullanılırlar.
Iraksama açısı çok küçük olduğu için 60 Metreye kadar algılama mesafesine ulaşılabilir.

Fiber optik sensörler

Fiber optikler normal optik sensörler için montaj sıkıntısı çekilen dar yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Fiber optikler sayesinde ölçme elemanı ve optik eleman aynı ortamlarda bulunmayabilir.
Fiber optikler küçük mesafelerde ve zor dar yerlerde en iyi çözümdür.

Özel uygulamalar için fotoelektrik sensörler

Özel gereksinimlere özel çözümler. ifm electronic standart optik sensörler ve fiber optik sistemlere ek olarak bazı uygulamalar için özel sensörler sunuyor.

Vana ve vana aktüatörleri için geri bildirim sistemleri

ifm electronic çeyrek turlu vanaların pozisyon geri besleme sinyali için bir gövde içine entegre iki indüktif sensör (IND tip) sunuyor. Tahrik miline talıkan hedef hedef disk üzerindeki 90° aralıkla takılı iki metal parça aktüatörün ("açık" veya "kapalı) pozisyonuna bağlı olarak IND nin alt veya üst sensörünü sönümler. Yükselen kollu vanaların pozisyon geri beslemesi için efector valvis kullanılır. isteğe bağlı olarak iki veya üç anahtarlama noktası 80 mm strok üzerinde buton ile ayarlanabilir. Çalışma mesafesi ölçümü vana mili üzerine monte edilmiş bir hedef ile 0.2 mm adımlarla yapılır. Bu indüktif sensör kullanarak çok kısa çalışma mesafesinin algılanmasına imkan sağlar.

Anahtarlama amplifikatörleri

Anahtarlama amplifikatörleri sensör sinyalini değerlendirir ve kontrol çıkışı verir. Röle, aktif transistör ve gerilimsiz optokuplör çıkışlı versiyonları mevcuttur.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444